LePy pelaa myös kaudella 2022 – 2023 miesten 1B-divisioonassa

22.6.2022

Koripalloliiton liittohallitus on keskiviikon 22.6. kokouksessaan vahvistanut sarjalisenssit kaudelle 2022-2023. LePy jatkaa miesten 1. divisioona B:ssä.

Villikorttia haki neljä seuraa. LePy sijoittui rankingissa ykköseksi saaden sarjaslisenssiin vaadittavista kategorioista eniten pisteitä. Arvioitavana oli seuran talous, valmennus, aikaisempi menestys, nuorten joukkueiden sarjapaikat sekä maajoukkue-edustukset.

Urheilullisen menestymisen lisäksi kauden 2022–23 sarjapaikkoja hakiessaan seurojen tuli edellisvuosien tapaan toimittaa sarjalisenssisopimus sekä siinä määriteltyjen liitteiden lisäksi suorittaa kaikki velvoitteensa joukkueen jäsenille, verottajalle, vakuutusyhtiölle ammattiurheilijaturvan osalta sekä muille liiton jäsenseuroille, Koripalloliitolle ja FIBA:lle. Lisäksi seuroilta vaadittiin vahvistettu tilinpäätös sekä tarkastuskertomus, päättyneen pelikauden tuloslaskema ja tase sekä selvitys seuran toiminnasta ja organisaatiosta, rahoitusasemasta ja joukkueen talouden rakenteesta.

Näin ollen LePy nähdään myös kaudella 2022-2023 Leppävaaran liikuntahallilla sunnuntaisin klo 17 pelaamassa miesten 1. divisioona B:ssä. Tervetuloa kannustamaan!


Miesten I divisioona B joukkueet 

BC Nokia
Espoo Basket Team
Hyvinkään Ponteva
Joensuun Kataja (Kataja Basket Talents)
Jyväskylän Weikot
KaU Koris (Karkkila)
Lahti Basketball Juniorit (Team Pajulahti)
Lappeenrannan NMKY
Leppävaaran Pyrintö
Munkkiniemen Kisapojat
Perniön Urheilijat (PeU-Basket)
PuHu Juniorit
Raholan Pyrkivä
Tampereen Pyrintö (Pyrintö Akatemia B)
Ura Basket
WB-Pantterit (Pantterit)

 

Miesten I divisioona B sarjasysteemi

  • Sarjassa pelaa kuusitoista (16) joukkuetta kahdessa kahdeksan (8) joukkueen lohkossa, joihin joukkueet on sijoitettu rankingin perusteella
  • Omassa lohkossa pelataan kaksin kertainen sarja ja toista lohkoa vastaan pelataan yksinkertainen sarja. Jokainen joukkue pelaa runkosarjassa 22 ottelua.
  • 8 joukkueen (kummankin lohkon 1.-4.) pudotuspelit. Puolivälierät 1:3, välierät 1:3, finaalit 1:5. 8 joukkueen (kummankin lohkon 5.-8.) putoamispelit
  • Putoamispuolivälierät 1:3, voittajien kausi päättyy ja säilyttävät sarjapaikan. Häviäjät putoamisvälieriin. Putoamisvälierät 1:3, voittajat säilyvät sarjassa ja hävinneet putoavat alueelliseen II divisioonaan
  • I divisioona B:n finaalien voittaja nousee I divisioona A:han. I divisioonan karsintojen voittaja nousee I divisioona B:hen.
  • Yksi sarjalisenssi kilpailuvuodeksi 2023-24 myönnetään villikortilla
  • 16 joukkuetta kilpailuvuonna 2023-24