Pasi Koivukari LePyn fysiikkavalmentajaksi

10.5.2021

Pasi Koivukari (41 v) on palkattu LePyn fysiikkavalmentajaksi. Koivukari aloittaa tehtävässään välittömästi. Hänen vastuullaan on seuran fysiikkavalmennuksen suunnittelu seuran junioreille, valmentajien kouluttaminen tehtävään sekä osallistuminen toteutukseen vierailemalla seuran junioreiden harjoituksissa.

Koivukari on pitkänlinjan ammattilainen. Hän on toiminut jo useamman vuoden eri lajeissa fysiikkavalmentajana. Kokemusta häneltä löytyy muun muassa Mäkelänrinteen urheilulukion fysiikkavalmennuksesta, Urhean yläkoulutoiminnan fysiikkavalmennuksesta sekä Suomen miesten maalipallomaajoukkueen fysiikkavalmennuksesta. Koulutukseltaan Koivukari on liikuntaneuvoja. Lisäksi hänellä on personal trainer -koulutus sekä useita yksittäisiä liikunta-alan kursseja käytynä.

Koivukarin osaaminen tulee täydentämään LePyn lajiammattilaisten osaamista. Jatkossa jokainen LePyn juniori saa entistä kokonaisvaltaisempaa ohjausta urheilijana kasvamisessa.

Oranssi perhe toivottaa Pasin tervetulleeksi LePyyn!