LePy tekee isoja satsauksia valmennukseen

28.5.2025

LePyn fysiikkavalmentajat Markus Liukkonen, Nicolas Avenido ja Juuli Piiroinen

LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Tiimi suunnittelee ja toteuttaa valmennusta yhdessä. Tiimin muodostavat Nicolas Avenido, Markus Liukkonen ja Juuli Piiroinen. Tiimin jäsenten erilaiset vahvuudet tekevät tiimistä monipuolisen, osaavan ja ratkaisukeskeisen.

Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä. Tiimin vastuulla on LePyn fysiikkavalmennuksen vuosisuunnittelu ikäluokittain, Oranssin polun täydentäminen fyysisen valmennuksen osalta sekä fysiikkavalmennuspankin rakentaminen seuralle.

Fysiikkavalmentajat suunnittelevat ja toteuttavat seuran fysiikkavalmennusta Kameleonten-hallilla. Tulevalla kaudella LePyllä on fysiikkavalmentaja mukana kaikkien Kameleontenissa harjoittelevien ryhmien kanssa viitenä päivänä viikossa. Tämän lisäksi he kouluttavat seuran valmentajat toteuttamaan suunniteltuja ohjelmia niissä saleissa, joissa fysiikkavalmentajat eivät itse ole paikalla. Tiimi on myös valmentajien tukena kaikissa fysiikkavalmennukseen liittyvissä asioissa.

Kaksi vuotta sitten LePy otti merkittävän askeleen laajentaessaan toimintaa yksityiseen Kameleonten-halliin. LePyn joukkueet ovat päässeet kahden viime vuoden aikana harjoittelemaan yhdessä Suomen hienoimmista halleista. Olosuhteiden parantamisen lisäksi seuran toinen strateginen valinta on ollut satsaus valmennukseen. Päättyneellä kaudella käynnistettiin Akatemia-toiminta, jossa tavoitteellisille pelaajille tarjotaan yksilöllistä valmennusta useamman eri valmentajan johdolla. Alkavalla kaudella paketti täydentyy fysiikkavalmennuksen kehittämisellä. Jatkossa pelaajilla on LePyssä loistavat olosuhteet tavoitteelliseen ja monipuoliseen harjoittelun toteuttamiseen. On pelaajasta itsestä kiinni, kuinka hän aikoo tämän mahdollisuuden hyödyntää.

LePyn päävalmentajat kaudelle 2025-2026

Tytöt

  • Naiset: Nigel Moore ja Matti Komi

  • WU19: Nigel Moore, Matti Komi, Kasper Kepsu, Markku Anttila

  • WU16-19S: Annika Markkula

  • WU17/WU16: Nigel Moore, Stella Kaminen, Mila Leinonen, Sonja Ursin

  • WU14 (2012-2013): Jari Kolehmainen, Kaisa Lind, Riina Pesonen, Annika Markkula

  • Tytöt 2014: Hemmo Kettunen, Oskari Hakkarainen

  • Tytöt 2015: Jenniina Huuhtanen, Vera Lauhaluoma

  • Tytöt 2016: Sander Stahl, Janette Mäkipää, Enna Lötjönen

  • Tytöt 2017: Jussi Kilpelä

  • Tytöt 2018: Stella Kaminen

  • Tytöt 2019-2020: Stella Kaminen

Pojat

  • MU19: Aleksey Siman

  • MU16: Robert Roche

  • MU15 (2011): Sander Stahl, Aleksey Siman

  • MU14 (2012-2013): Tomi Kaminen, Sander Stahl, Lee Ho Fung

  • Pojat 2014: Tomi Kaminen, Lee Ho Fung

  • Pojat 2015: Jarkko Pokkinen, Eero Alinikula

  • Pojat 2016: Eero Alinikula, Jarkko Pokkinen

  • Pojat 2017: Jarkko Pokkinen

  • Pojat 2018: Jussi Kilpelä

  • Pojat 2019-2020: Jussi Kilpelä

Valmennustiimejä täydennetään vielä ennen kauden alkua.